Pielgrzymka Piotrków

Pielgrzymka Piotrków 2007


  • Index
  •  » O pielgrzymce
  •  » 138 Piesza Pielgrzymka Piotrkowska na Jasną Górę - sprawozdanie

#1 2007-08-26 18:01:19

lukasz6045

Moderator

Zarejestrowany: 2007-08-26
Posty: 8
Punktów :   
WWW

138 Piesza Pielgrzymka Piotrkowska na Jasną Górę - sprawozdanie

138 Piesza Pielgrzymka Piotrkowska  na Jasną Górę



    W dniach od 11 – 19 lipca 2007 roku odbyła się 138 Piesza Pielgrzymka Piotrkowska na Jasną Górę, której kierownikiem był ks. Krzysztof Nowak z parafii św. Jakuba „Fara”.
Pielgrzymka wyruszyła z parafii farnej  w pięciu grupach:
•    Grupa I – „Niebieska ”- ks. Janusz Banachowski, wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego;
•    Grupa II – „Biało – Czerwona ” - ks. kan. Remigiusz Wysocki, proboszcz parafii Św. Alberta Chmielowskiego;
•    Grupa III – „ Żółta” – ks. Arkadiusz  Lechowski, wikariusz parafii Najświętszego Serca Jezusowego;
•    Grupa IV – „Biała” – ks. Remigiusz Kalski SJ;
•    Grupa V – „Duchowa – Zielona” – ks. Dziekan Stanisław Socha.( w tej grupie było także wielu „starych pielgrzymów”, którzy wielokrotnie pielgrzymowali do Matki Bożej Jasnogórskiej, ale ze względu na zły stan zdrowia, brak urlopu, bądź funduszy nie mogli w niej uczestniczyć).

    Łącznie pielgrzymowało 710 pątników, którzy  rekrutowali się z różnych parafii Piotrkowa i okolic. Pielgrzymi  przygotowywali się do duchowych rekolekcji przez   Nowennę prowadzoną przez ks. Dziekana Stanisława Sochę. 
    Hasło tegorocznej pielgrzymki „Z Maryją wierni powołaniu” miało wyrazić gotowość włączenia się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce oraz prosić Maryję o pomoc w trwaniu w wierności powołaniu.
    Celem pielgrzymki pieszej, jak zaznaczył kierownik ks. K. Nowak, było nie tylko dotarcie do Jasnogórskiego Sanktuarium, ale przeżycie „rekolekcji w drodze”, prowadzących do wewnętrznej przemiany.
    Każdy człowiek przez fakt istnienia przeżywa swoje powołanie do życia.
U chrześcijanina powołanie to nabiera szczególnego znaczenia, gdyż jest to życie z Chrystusem i kroczenie w Jego obecności. Pielgrzymowanie symbolizuje  pielgrzymkę wiary, którą odbywa każdy wierzący, a której celem jest pełnia życia w Bogu, obcowanie z Nim. Ważne jest więc podjęcie pielgrzymiego trudu, aby uświadomić sobie tę prawdę i bardziej świadomie ją przeżywać. Obok powołania do życia w Bogu, każdy człowiek przeżywa także powołanie do życia we wspólnocie. Został on bowiem stworzony, jako mężczyzna i kobieta oraz powołany do wiary we wspólnocie Ludu Bożego. Na pielgrzymce owa wspólnotowość jest szczególnie widoczna w modlitwie i wzajemnej pomocy bliźniemu.
    W czasie pielgrzymki pątnicy obejmowali swą modlitwą Kościół powszechny, Ojca św. Benedykta XVI, naszą Ojczyznę     i Kościół diecezjalny, a w sposób szczególny jego biskupów oraz wspólnoty parafialne naszej diecezji z ich duszpasterzami, a także Łódzkie Seminarium Duchowne oraz wszystkich, którzy przyjmowali pielgrzymów pod swój dach. Pątnicy na pielgrzymim szlaku otaczali modlitwą wszystkich pielgrzymów duchowych.
       
Program duszpasterski pielgrzymki był ściśle związany z następującymi doniosłymi wydarzeniami:
•    50 – tą rocznicą rozpoczęcia Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski i peregrynacji  Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej wszystkich parafii w Polsce;
•    20 – tą rocznicą pobytu sługi Bożego Ojca św. Jana Pawła II w Łodzi;
•    40 – tą rocznicą śmierci bp Michała Klepacza – Obchody  Roku Bp w Archidiecezji Łódzkiej;
•    70 – tą rocznicą śmierci Wincenty Jaroszewskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego;
•    790 – leciem nadania praw miejskich Piotrkowa Tryb.;
•    Ustanowieniem Matki Bożej Trybunalskiej Patronką Polskich Parlamentarzystów.
    Wydarzenia te stanowiły kanwę porannych katechez, przygotowanych  przez Kierownika pielgrzymki a następnie głoszonych przez duszpasterzy we własnych grupach. Oprócz powyższych katechez przewodnicy grup przygotowali konferencje, w których zostały przedstawione i omówione zasadnicze tematy takie jak:
•    11.07 – Powołanie do wspólnoty z Bogiem – Stwórcą
•    12.07 – Powszechne powołanie do świętości
•    13.07 – Powołanie do małżeństwa
•    14.07 – Powołanie do życia rodzicielskiego
•    17.07 – Powołanie do kapłaństwa
•    18.07 – Powołanie do życia konsekrowanego
•    19.07 – Powołanie laikatu do odnowy życia.
    Trasa pielgrzymki  w obie strony wyniosła  ponad 200   km.
    Po 4 dniach drogi, w deszczu,  i w upale  pątnicy dotarli pod szczyt jasnogórski, gdzie przywitali ich Ojcowie Paulini wraz z księdzem Kierownikiem.
    Następnie kolejne grupy wchodziły do Kaplicy Cudownego Obrazu. Była chwila niezwykle wzruszająca... Spoglądali w oczy Matki a łaska Boża spływała w ich serca.
    O godz. 21.00 wszyscy uczestniczyli w  Apelu w Kaplicy Matki Bożej, podczas którego kierownik ks. K. Nowak powiedział: „ tam gdzie jest matka, tam zawsze dziecko znajdzie swój dom. Znajdzie ciepło, miłość, zrozumienie, wparcie, dobrą radę i pomoc, jak żyć. W ten sobotni wieczór spoglądamy Matko na Ciebie i na Twojego Syna z miłością i z nadzieją (…) Do Twojego tronu, Maryjo, przybyli pielgrzymi, aby spoglądać na Ciebie, zapatrzeć się w Ciebie, wsłuchać się w Twój głos, tzn. być gotowym w każdej chwili powtórzyć Twoje słowa i uczynić  je programem własnego życia.”
    Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Ireneusza Pękalskiego. W homilii, pasterz Kościoła łódzkiego, zwrócił się do uczestników spotkania mówiąc: "Tutaj w szkole Maryi uczymy się naśladować Jezusa. Ona żąda od nas, wierności i całkowitego oddania się Bogu. Wierności między małżeństwami, wierności w szkole i wszędzie tam gdzie my jako chrześcijanie przebywamy".
    Po Mszy św. pielgrzymi wzięli udział w Drodze Krzyżowej przygotowanej przez piotrkowskich samorządowców, na czele z Prezydentem  Krzysztofem Chojniakiem. Po południu pątnicy udali się do Doliny Miłosierdzia Bożego na Koronkę .
    Wszystkich pielgrzymów łączył jeden cel: zanieść swoje prośby do stóp Przenajświętszej Panienki, mimo bólu, pęcherzy na stopach, odcisków, zmęczenia fizycznego i psychicznego, mimo skwaru, deszczu i zimna, komarów, tęsknoty za domem i wygodnym łóżkiem. Ale o ciężkich warunkach wędrówki pielgrzym szybko zapomina. Radość, śpiew, modlitwy, bliski kontakt z drugim człowiekiem, który można nawiązać szczególnie na pielgrzymce w tak ekstremalnych warunkach stanowią zadość temu, co dla pątnika ciężkie i trudne. Z błogosławionym odpoczynkiem ściśle związane były Apele Jasnogórskie i  nocne czuwanie na zakończenie, których czyści, odprężeni pielgrzymi z wielkim entuzjazmem i  śpiewem na ustach oddawali Matce Bożej to, co przeżyli podczas kolejnych etapów wędrówki.
    Następnego dnia pielgrzymi wzięli udział w uroczystej Mszy św. odpustowej przed Szczytem Jasnogórskim
   
    Podczas ostatniego wieczoru w Kamieńsku odbył się tzw. „pogodny wieczór”, podczas którego ks. Kierownik podziękował swoim współpracownikom i pątnikom.
    Uczestnicy pielgrzymki, której trasa przebiegała przez wiele miejscowości naszej Ojczyzny, doświadczyli, mimo trudnej sytuacji materialnej wielu rodzin, życzliwego przyjęcia. Nie można nie wspomnieć o wielkiej otwartości i zaangażowaniu gospodarzy, którzy przyjmowali zmęczonych wędrowców do swoich gospodarstw i raczyli ich dobrami.
    Z podziwem trzeba spojrzeć również na braci porządkowych - prawdziwych "owczarków pasterskich" na pątniczym szlaku. Tyle spokoju , tyle opanowania , kultury , troski o innych , mimo zmęczenia i niesubordynacji bożych owieczek.
    22 lipca uroczyście o godz. 11.30 w kościele farnym  Mszą św. pod przewodnictwem ks. bp I. Pękalskiego zakończono 138 Pieszą Piotrkowską Pielgrzymkę na Jasną Górę.      Kierownik Piotrkowskiej Pieszej Pielgrzymki, ks. K. Nowak, w imieniu wszystkich pielgrzymów podziękował  ks. bp I. Pękalskiemu, księżom, Policji Województwa Łódzkiego, Woj. Śląskiego i Straży Miejskiej  oraz świeckim za wszelką pomoc.
    Po raz kolejny należy stwierdzić, że ta forma rekolekcji w drodze, jaką jest pielgrzymka piesza, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem rzeszy młodych ludzi naszej diecezji i dlatego, mimo wielu trudności organizacyjnych i finansowych, trzeba dołożyć wszelkich starań, by ją podtrzymać i jeszcze bardziej rozwijać.
                                                 

    Chciałabym poinformować również, że w dniach 25 - 27.08  odbędzie się  druga Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę.



Małgorzata Magiera z Piotrkowa Tryb.

Offline

 

#2 2007-08-30 09:34:10

cicha

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2007-08-30
Posty: 7
Punktów :   

Re: 138 Piesza Pielgrzymka Piotrkowska na Jasną Górę - sprawozdanie

Witam. W tym roku byłam na pielgrzymkę 8 rok.  .... niestety z roku na rok wpisowe jest coraz wyższe, mało tego zawsze dla studentów były zniżki, w tym roku płaciliśmy 50zł, a czym się różni student na pielgrzymce od np. ministranta (15zł.) czy od młodzieży do 20-tego roku życia (30zł.). Poza tym absurdalne dla mnie jest wprowadzenie dodatkowej opłaty za dodatkowy bagaż m.in. za namiot( 5zł.). A kto idzie na pielgrzymkę bez namiotu, gdzie mamy niby spać, jaki to dodatkowy bagaż??  Dla niektórych to niewielka opłata ale dla studenta to dużo. Razem zapłaciłam 55zł. (wpisowe na pielgrzymkę bełchatowską -25zł). A niby miało być taniej... Nie dziwcie się później, że coraz mniej młodzieży chodzi na pielgrzymkę piotrkowską. Jak tak dalej pójdzie...

Offline

 
  • Index
  •  » O pielgrzymce
  •  » 138 Piesza Pielgrzymka Piotrkowska na Jasną Górę - sprawozdanie

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl